ماه مبارک رمضان در حاشیه عنعنات زیبای کشور های مختلف!

img

نیلوفر بارکزی

رمضان ماه رسیدن به لقای خداوند رمضان و یکی از مهم ترین و محترم ترین ماه ها نزد مسلمانان است که به ماه عبادت و طهارت معروف می باشد، آغاز ماه رمضان آغاز تولد جدید برای بندگی خداوند است.

مردم مسلمان در نقاط مختلف جهان به سبک خودشان به استقبال از این ماه الهی می پردازند.

ماه رمضان در نزد مسلمانان هند با جمعیتی بیش از 200 میلیون نفر، از اهمیت خاصی برخوردارد است و مسلمانان با رنگ آمیزی و استفاده از انواع خوشبو کننده ها و پارچه های متنوع مساجد و اماکن عبادت خود را تزیین نموده زمینه جذب و حضور بیشتر مردم به این اماکن را در این ماه فراهم می سازند. روزه داران هند در این ماه روزه خود را با آب، نمک و خرما افطار می کنند.

در کشور “کویت ” هم با سبک خاصی خودش، از این ماه تجلیل و استقبال می کنند، همچنان در ماه مبارک رمضان فضای روحانی و خاصی در سراسر کشور کویت حکم فرما می باشد.

در کویت نیز مانند دیگر کشورهای عربی، افرادی وجود دارند که در سحری های ماه رمضان مردم خود را برای خوردن سحری از خواب بیدار می کند.

در کشور مالیزیا آغاز ماه مبارک به دلیل تنوع قومی گسترده و حضور اقلیت قابل توجهی از چینی ها و هندو ها تا حدودی متفاوت تر از دیگر کشور های اسلامی است.

با آغاز ماه رمضان چهره بیشتر شهرهای این کشور، رنگ و بوی مذهبی به خود گرفته و فعال شدن بیشتر مساجد و پخش مداوم دعا، نیایش، و قرآن، آذین بندی خیابان ها، افزایش فعالیت های فرهنگی مدارس، دانشگاه ها و ادارات این کشور، برپایی بازار های مخصوص رمضان و تعطیلی روزانه برخی از رستورانت های مسلمانان از جمله ویژه گی های این ماه مبارک در مالیزیا محسوب می شود.

همچنان در جمهوری آذربایجان ماه رمضان را ماه عروج می نامند.

در کشور ترکیه همچنان از این ماه به شیوه خاص آن تجلیل می شود، و یکی از ویژه ترین برنامه ها دراین ماه در ترکیه، به نمایش گذاشتن خرقه شریف (منسوب به نبی اکرم صلی الله علیه وسلم) است که در موزیم استانبول قرار دارد. نمایش خرقه شریف بسیار مورد توجه مردم ترکیه است و مردم از اقصی نقاط این کشور برای دیدن آن به استانبول مسافرت می کنند.

ماه رمضان در ایالات متحده امریکا نیز مانند سایر نقاط جهان برای میلیون ها مسلمان ماه روزه گرفتن، دعا و تزکیه نفس است.

تخمین ها در مورد تعداد مسلمانان در ایالات متحده امریکا خیلی ها متفاوت است، برخی از سازمان ها، تعداد مسلمانان را دراین کشور 6 میلیون تن تخمین می کنند، اما بعضی دیگر ادعا دارند که تعداد مسلمان ها دراین کشور به 8 میلیون نفر می رسد.

مسلمان های امریکایی ماه رمضان را با همه فضایل و مزایای آن استقبال می کنند، فامیل ها بیشتر از دکان های که مخصوص مسلمان ها اند و گوشت حلال عرضه می نمایند، اموال خود را خریداری نموده،می کوشند افطاری ها و نماز های تراویح ها با دوستان و جماعت مسلمین ادا نمایند.

رمضان در سایر کشورهای اسلامی با شور و هیجان توسط مسلمانان تجلیل می شود، مسلمانان در هر نقطه جهان که زندگی می کنند با اشتیاق و هیجان از فیوضات این ماه بهره می گیرند و این ماه را به بهترین شکل آن سپری می کنند، و از این ماه  در فضای همدلی و طهارت قلبی استقبال به عمل می آورند.

در ماه مبارک رمضان مناطق و شهر های مسلمان نشین رنگ و روی دیگری به خود می گیرد، در کوچه ها و مغازه ها به جای پخش موسیقی، صدای تلاوت قرآن، باز گویی احادیث،دعا و نیایش شنیده می شود.

ساعات گرفتن روزه در کشور ها نظر به موقعیت جغرافیایی آن متفاوت است . ساعات روزه داری در افریقا از 10 ساعت الی 16 ساعت است، مسلمانان آسترالیا نیزحدود 10 ساعت روزه دار هستند، در آسیا همچنان مسلمانان مالیزیا حدود 12 ساعت و مسلمانان ایران باید بیش از 16 ساعت روزه داری کنند.

همچنان در کشور عزیز ما افغانستان نیز مردم در حدود هفده ساعت روزه می گیرند.

مسلمانان دراین ماه بیشتر از هر وقتی به دعا و نیایش می پردازند و جمع و جوش مساجد نسبت به سایر ماه های سال بیشتر است، مسلمانان بیشتر برای ادای نماز و عبادات شان به مساجد میروند.

در افغانستان نیز به طور خاصی ازاین ماه استقبال می شود، افطاری دادن به فقرا و گرفتن دست خانواده های بی بضاعت در طول این ماه، در افغانستان مرسوم است .و سفره های مردم در طول ماه مبارک رمضان رنگین تر است.

افغان ها در ماه رمضان با غذا های متنوع، برای گشودن دهان شان در وقت افطار و غذای شب آماده گی می گیرند و مردان برای ادای نماز بیشتر به مساجد رفته، نماز و عبادات شان را با جماعت ادا می کنند.

متأسفانه در جامعه افغانی، برعکس سایر کشور های اسلامی جهان، برای زنان افغانستان مساجد و مکان برای ادای نماز جماعت کمتر مساعد است، اما با این هم در بعضی از نقاط کشور از جمله پایتخت، مساجدی ساخته شده است که زنان هم می تواند، جهت ادای نماز جماعت به خصوص ادای نماز تراویح، به آنجا بروند. 

از این که ماه رمضان، ماه تزکیه نفس و تولد دوباره برای بندگی خداوند است، تنها به این معنی نیست که مسلمانان دهان شان را از خوردن و آشامیدن ببندند. بلکه به اساس هدایت صریح دین مبین اسلام باید همه اعضای وجود روزه معنوی داشته باشند؛ چشم از نگریستن به طرف اعمال ناروا و گناه آلود،گوش از شنیدن غیبت و حرف های ناروا، دست از انجام دادن گناه، روح و ذهن از اندیشیدن به موارد حرام باید روزه بگیرند و همه یی وجود صرف به خاطر پاک کردن نفس از اعمال شیطانی از این ماه مستفید گردند.

رمضان ماه مغفرت و بخشش است، دراین ماه دروازه های رحمت خداوند به روی مؤمنین باز است ، توبه ها و دعا بیشتر از هر وقتی دیگری استجابت می گردند.

خپروونکی : مدیر ویب سایت

مدیر ویب سایت

اړوندې ليکنې

نظر مو څرګند کړئ