مادران داغدیده افغان و راهکار نادرست برای حل مشکل!

img

رحیمه عزیزی

در کشور ما از سالیان متمادی بدینسو رفتن زنان و حتی مردان به نزد تعویذ نویس یک موضوع عادی بوده است. هر چند که از سوی عالمان دینی این عمل به شدت نکوهش شده ولی هنوز هم در گوشه و کنار کشور تعدادی زیادی از تعویذ نویسان فعالیت دارند که با پیشبرد این حرفه در آمد خوبی هم به دست می آورند و با گپ های فریب دهنده شان توجه مراجعین را به خود جلب می دارند.

روزانه شماری زیادی از زنان و دختران نزد تعویذ نویس میروند تا به باورشان گره از مشکلات زندگی شان بگشایند. هر کدام برای گفتن حکایتی دارند.حکایت های که واقعی است و بخشی از زندگی آنان را در بر می گیرد و برای آنان رنج آور بوده است. آنان در پی راه حل و چاره به مشکلات شان نزد تعویذ نویسان و فال بینان میروند تا با پرداخت پول هنگفتی چند جمله از زبان تعویذ نویسان بشنوند و غم و درد قلب شان تسکین گردد.

چنانچه خانم “ذوفنون” مادری است که چهارده ماه قبل فرزندش جهت کار و بار به ایران رفته است. اما تا اکنون از وی هیچ احوالی ندارد.این مادر خیلی پریشان و غمگین به نظر می آید.وقتی از پسر هژده ساله اش یاد می کند.اشک از چشمانش سرازیر می گردد و بُغض گلویش را می فشارد و به مشکل صحبت می کند.وی می گوید:”پسرم از خاطر کار به ایران رفته چون در افغانستان کار وبار نیست و پیدا کردن یک لقمه نان خیلی مشکل شده است.” وی به ادامه سخنانش افزود: پیش یک تعویذ نویس رفتم، پول زیاد خواست من نداشتم به همین قسم از چندین ملا تعویذ نویس و پری زنان تعویذ گرفتم. اما فایده نکرد.” وی در پاسخ به این پرسش که آیا به کار تعویذ نویسان باور دارد یا خیر؟ گفت:”  می دانم که جز الله –جل جلاله- کسی از غیب آگاهی ندارد، اما برای تسکین درد خود این کار را انجام می دهم، خداوند به درد و غم مادران افغان پایان دهد.”

موضوع گم شدن افراد نظر به مواردی چون نا امنی ها، مهاجرت ها، خشونت و دشمنی های خانوادگی از سالیان درازی در جامعه ما وجود داشت که در بسیاری موارد با گذشت سال های سال فرد گم شده دوباره به خانه بر نمی گردد و اعضای خانواده در انتظار بر گشت آن چشم به راه می باشند و برای تسلی قلب شان به نزد تعویذ نویسان میروند و به این ترتیب کارو بار تعویذ نویسان روز به روز رونق میابد.

خانم فوزیه استاد روانشتاسی در یک دارالمعلمین خصوصی در شهر کابل در این مورد می گوید: “تداوم جنگ و نا امنی در کشور از سال های دراز تا اکنون مادران افغان را داغ دار کرده است و به روح و روان شان آسیب رسانیده است، آنان به گفته های نیاز دارند تا قلب و روح آنان را آرامش دهد، از اینرو به نزد تعویذ نویسان می روند و تعویذ می گیرند.”

از سوی دیگر در همین رابطه ممتاز اکبری یک تن از علمای دین می گوید:” اکثر مردم در آتش جهل و خرافات می سوزند، وظیفه ایمانی و وجدانی ماست که این نوع افراد را توسط امر باالمعروف و نهی از منکر از آتش جهل و خرافات نجات دهیم و آن ها را به روشنایی توحید ارشاد بفرماییم.”

 ملا ممتاز اکبری مؤلف کتاب به “سوی نور” به ادامه افزود: موضوعات فریبکارانه چون بسته بودن بخت دختر و پسر، کشیدن جادو، پیدا کردن گمشده و غیره از موضوعاتی است که همه دروغ است. و جزئی از سخنان انسان های فریبکار می باشد.که با دادن تعویذ هاییکه در آن خط خطک بی معنا نوشته می کنند و با استفاده از نام جن و پری و سحر، بذر تردید و بد گمانی ها را در فکر و قلب مردم بیچاره می کارند.”

به گفته وی کسی که برای حل مشکل خویش نزد ملا و تعویذ نویس می رود در قدم نخست باید تحقیق کند که آیا تعویذ نویس شخص راستگو و عالم است یا جاهل و فریبکار؟

ممتاز اکبری طریقۀ جالبی را برای امتحان نمودن تعویذ نویسان یاد آوری می کند و می گوید: مثلاً مشکل تان را بر عکس به وی بگویید، اگر زن دار هستید بگویید که زن ندارم، هر جا که که خواستگاری میروم کسی به من جواب مثبت نمی دهد. اگر برایتان بگوید که جادو شده اید، بدانید که شخص فریبکار و کذاب است.

ملا ممتاز اکبری افزود:” غیب گفتن را پیغمبران هم نمی دانستند، مثلاً حضرت یعقوب نمیدانست که پسر گمشده اش یوسف در کجاست و در چه حالت بسر می برد؟ اما بعضی ها مقام خود را از مقام حضرت یعقوب بالا می دانند و می گویند که ما جای گمشده گان تان را می دانیم که در کجاست و پیدا می کنیم و غیره سخنان فریب دهنده در این مورد. در حالیکه پیامبر –صلی الله علیه وسلم- فرموده: هر کس که سخن غیب گویان و کاهنان را قبول کند تا چهل روز نمازش قبول نمی شود.

خپروونکی : مدیر ویب سایت

مدیر ویب سایت

اړوندې ليکنې

نظر مو څرګند کړئ